Cval naší doby vyžaduje rychlá a hlavně správná rozhodnutí. Teorie vitality taková rozhodnutí umožňuje, protože dává manažerům to nejcennější - dostatečný nadhled a dobrou orientaci.
Určitě to znáte. Problém. Nechutný, trochu zbytečný, ale rozhodně zdržující. Jedna knížka doporučuje koučování, druhá zaříkávání. Poradce, který umí myšlenkové mapy, vás zapřísahá, abyste použili tuto metodu. Ten druhý tlačí na vzdělávání, je přece současně lektorem. Třetí navrhuje brainstorming. Možná proto, že neumí vůbec nic.
Návod jak zacílit
Kdepak, v tomhle se musíte vyznat sami. Teprve když pochopíte, o co jde, můžete se obrátit na správnou knížku nebo správného člověka. Opřít se můžete o teorii vitality a odpovědět na pár jednoduchých otázek.
Otázky pro zvládání tvrdých (technických) potíží
- Je to, co děláme, užitečné?
- Děláme to efektivně?
- Umíme se učit z úspěchů a potíží?
- Máme vliv na změny a vývoj?
Otázky pro zvládání měkkých (lidských) potíží
- Vím, co od lidí chci?
- Vědí to i lidé, kteří mají pracovat?
- Chtějí to dělat? Dělají to rádi?
- Umí to dělat? Stačí na to?
- Nebrání jim vztahy ve společné práci?
- Nestojí v cestě práci jejich osobnost?
Návod jak trefit cíl
Jakmile si odpovíte na některou otázku záporně, víte, kde zasáhnout. Pokud je záporných odpovědí více, je jasné, že řešení musí jít shora dolů. Nebudete přece zvyšovat efektivitu u něčeho, co není užitečné. Nebo motivovat lidi k práci, kterou jste jim dosud pořádně nevysvětlili.
A co víc - budete vědět, jakou metodu hledat. Pak vám mohou být k ruce i ti konzultanti, pak budete vědět, do které knížky se začíst. Bez systematického uvažování - třeba pomocí teorie vitality - však bude četba i konzultace jen pouhou střelbou od boku.
Podívejte se na 3 minutové video Jak pracovat s problémovými zaměstnanci:
Stanislav Zabadal, Martin Kalenda, Vratislav Kalenda